Leasing czy wynajem długoterminowy - co bardziej się opłaca?
Wiele osób marzy o nowym samochodzie, który będzie spełniał wszelkie wymagania oraz zapewniał wygodę użytkowania. Istotnym czynnikiem jest zazwyczaj budżet oraz koszty zakupu samochodu. Jeżeli stan konta jest ograniczony to warto rozważyć inne opcje niż zakup. Dobrym pomysłem jest leasing, czy też wynajem długoterminowy. Czym różni się leasing od wynajmu długoterminowego i na co warto się zdecydować?
Na czym polega leasing samochodu?
Leasingiem określa się umowę cywilnoprawną, która jest zawierana pomiędzy stroną finansującą, czyli leasingodawcą, a korzystającym, czyli leasingobiorcą. Mówiąc prościej, firma udzielająca leasingu daje leasingobiorcy możliwość korzystania z samochodu przez określony czas w zamian za ustaloną w umowie opłatę, która zazwyczaj jest uiszczana co miesiąc.
W przypadku leasingu występuje opłata wstępna, od której zależy wysokość rat. Leasingobiorca po zakończeniu umowy ma prawo do wykupu samochodu za kwotę z góry ustaloną z finansującym. Często zdarza się, iż kwota ta wynosi około 1% wartości samochodu, przez co leasing okazuje się wyjątkowo korzystną opcją dla wielu osób i jest dobrym rozwiązaniem dla obu stron. Co więcej, przez cały czas umowy leasingobiorca może użytkować samochód jednocześnie nie będąc jego właścicielem. Należy dodać, iż przedmiotem leasingu mogą być nie tylko samochody osobowe, ale także pojazdy ciężarowe, maszyny rolnicze, czy też nawet pociągi do prywatnego użytku. Dzięki leasingowi istnieje możliwość regularnego wymieniania pojazdu na nowy. Jest to idealna opcja w przypadku osób, którym brakuje pieniędzy na zakup nowego, a nie chcą się one decydować na tańszy, ale używany pojazd. Leasing umożliwia szybkie nabycie auta bez potrzeby przedstawiania zaświadczeń o dochodach, a także bez zbędnych formalności i ukrytych, dodatkowych kosztów.
Leasing - dla kogo?
Opisywana forma finansowania jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na zaoszczędzeniu pieniędzy oraz na bezpieczeństwie transakcji. W przypadku osób, które od początku chcą mieć pewność ile przyjdzie im zapłacić za leasing w całości, ta opcja jest doskonałym wyborem. Leasing nie generuje dodatkowych kosztów po okresie zakończenia umowy.
Wynajem długoterminowy - jak działa?
Jest to wygodna forma finansowania pojazdów. Może stanowić korzystną alternatywę dla leasingu lub też zakupu samochodu przy udziale środków własnych lub nabytych w ramach kredytu bankowego. Wynajem długoterminowy jest pewnego rodzaju formą wynajmu pojazdu polegającą na wydzierżawieniu go na okres określony w umowie. Wynajem długoterminowy samochodu to swojego rodzaju outsourcing samochodowy w przypadku, którego wszystkie koszty związane z utrzymaniem oraz dbaniem o pojazd są po stronie wynajmującego. Natomiast przez cały okres trwania umowy właścicielem samochodu jest firma, która wynajmuje samochód najemcy. Warto jednak nadmienić, iż najemca ma prawo dysponować samochodem wedle swojego uznania. Po zakończeniu się okresu trwania umowy osoba wynajmująca samochód nie musi go kupować, a charakterystycznym dla wynajmu długoterminowego jest to, że do warunków umowy wpisuje się maksymalny roczny przebieg samochodu. Jeśli chodzi o cenę wynajmu to jest ona uzależniona od modelu oraz parametrów danego pojazdu. Całkowicie inny może być koszt wynajmu samochodu marki premium, a inny w przypadku tańszych marek i modeli.
Wynajem długoterminowy - kto na tym skorzysta?
Opisywana forma finansowania jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort i są w stanie zapłacić więcej na koniec okresu trwania umowy.
Czy wynajem długoterminowy się opłaca?
Tego rodzaju rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przypadku firm, które co jakiś czas wymieniają floty samochodowe. Z takich usług korzystają także indywidualni użytkownicy, którzy dzięki nim mogą korzystać z auta wysokiej klasy przy małym udziale środków własnych. Forma finansowania, jaką jest wynajem długoterminowy raczej nie sprawdza się w przypadku firm, czy też osób prywatnych, które chcą mieć samochód na własność, dowolnie nim dysponować przez jakiś czas, a następnie sprzedać w wybranym przez siebie czasie. Także osoby, które sporo podróżują samochodem nie skorzystają na wynajmie długoterminowym. Jest to spowodowane wspomnianym wcześniej faktem, że w umowie na starcie określany jest maksymalny roczny przebieg samochodu.
Wynajem długoterminowy czy leasing?
Obie formy finansowania są korzystne, jednakże to, na którą z nich warto się zdecydować zależy od wielu czynników. Nawiązując do przykładu podanego powyżej - w sytuacji osób, które często udają się na wakacje do innych państw lub też sporo jeżdżą w celach zawodowych znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie leasing operacyjny. W jego przypadku podczas zawierania umowy stosuje się wpisu na temat maksymalnego rocznego przebiegu, dzięki czemu można korzystać z samochodu bez limitu. Co więcej, leasing będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które już podczas podpisywania umowy decydują, że po zakończeniu okresu jej trwania wykupią samochód za jego symboliczną wartość, na przykład 1%. Tego rodzaju rozwiązanie co prawda jest także możliwe w przypadku wynajmu długoterminowego, jednakże nie jest tak samo opłacalne. Wykupienie samochodu po zakończeniu się umowy wynajmu długoterminowego wiąże się z koniecznością zapłacenia wysokiej kwoty, która pod kątem swojej wartości jest podobna do ceny rynkowej samochodu w chwili zakończenia się umowy.
Leasing czy najem - co jeszcze warto wiedzieć?
Warto wiedzieć, że w przypadku leasingu osoba korzystająca z oferty musi wraz z miesięczną ratą za samochód opłacić także usługę. Oznacza to, iż rata jest powiększona o marżę, czyli zarobek strony finansującej. Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy, korzystający z usługi płaci za marżę oraz za użytkowanie pojazdu, nie spłaca jednak wartości samochodu. To sprawia, że miesięczna opłata za wynajem jest niższa od raty leasingu. Obliczając jednak wszystkie koszty wbrew pierwszemu wrażeniu może okazać się, że oszczędność wynikająca z niższej miesięcznej opłaty nie jest to jednoznaczna z tym, że wynajem jest bardziej korzystnym przy ogólnym rozliczeniu. Dlatego też już na wstępie przed podpisywaniem umowy warto zastanowić się, czy zamierzamy wykupić samochód po zakończeniu się jej trwania, czy też nie, a dopiero na tej podstawie wybierać formę finansowania.
Wpłata wstępna
Jeżeli nadal nie wiemy, czy bardziej opłaca się wynajem czy leasing, to warto rozważyć kwestie związane z wpłatą wstępną. Jeśli chodzi o leasing to najczęściej firma udzielająca leasingu wymaga od klienta wniesienia udziału własnego już na wstępie. Aby klient zainteresowany ofertą mógł przystąpić do umowy zazwyczaj musi wnieść na samym początku około 10-20% wartości pojazdu. W przypadku wynajmu długoterminowego firma będąca właścicielem pojazdu zazwyczaj nie wymaga od klienta wnoszenia opłaty wstępnej. Oczywiście zdarza się także, że leasingodawca oferuje swoje finansowanie z symbolicznym czynszem socjalnym, na przykład 1-5%, jest to jednak zdecydowana mniejszość wśród ofert.
Leasing czy wynajem długoterminowy - na czym polega zasada swobody lub ograniczenia w użytkowaniu samochodu?
Zarówno w przypadku leasingu, jak i wynajmu długoterminowego obowiązują pewne procedury postępowania dotyczące kwestii związanych z eksploatacją samochodu, jednakże w przypadku leasingu klient ma pod tym kątem zdecydowanie większą swobodę. Osoba decydująca się na wzięcie samochodu w leasing może dysponować samochodem tak, jak gdyby była jego właścicielem, mimo że prawnie pojazd nadal należy do firmy będącej leasingodawcą. Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy, to w jego przypadku obowiązują wyjątkowo ścisłe procedury postępowania. Dotyczą one między innymi kwestii związanych z przeglądami, czy też tuningiem. Co więcej, osoba decydująca się na wynajem długoterminowy samochodu nie ma możliwości modyfikowania go w sposób znaczący, to znaczy wszelkie zmiany wprowadzane przez osobę wynajmującą pojazd nie mogą stanowić zmiany jego stanu fabrycznego. W praktyce oznacza to, iż osoba wynajmująca samochód może zmienić pokrowce na fotele, ale silnika już nie. Co więcej, samochód po zakończeniu umowy wynajmu długoterminowego musi być zwrócony w dobrym stanie. Dopuszczane są wyłącznie standardowe ślady zużycia typowe dla jego modelu i związane z jego wiekiem oraz przebiegiem w momencie zakończenia umowy.
Wynajem długoterminowy - czy warto?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ odpowiedź będzie zupełnie inna w przypadku kilku różnych kierowców. Jednym z największych ograniczeń związanych z wynajmem długoterminowym jest wspomniany wyżej przebieg. Jak już wiemy, podczas podpisywania umowy wynajmujący samochód akceptuje dopuszczalny, maksymalny roczny przebieg pojazdu. Problem pojawia się w przypadku przekroczenia zadeklarowanego limitu, co bezpośrednio wiąże się z koniecznością dopłaty, czasami jest to całkiem wysoka kwota. Niestety, najczęściej nie można też liczyć na zwrot nadpłaty w przypadku kierowców, którzy nie wyjeździli zadeklarowanego limitu, co także jest w pewnym sensie synonimem straty. Z tego też względu wynajem długoterminowy jest w nie sposób niegwarantowaną formą finansowania, kiedy zarówno w przypadku przekroczenia dopuszczalnego przebiegu, jak i niewykorzystania limitu kilometrażu klient będzie narażony na stratę.
Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?
W zakresie kosztów związanych z wynajmem długotrwałym samochodu można je podzielić na kwoty opłacane comiesięcznie oraz kwotę, którą czasami należy dopłacić już po zakończeniu okresu trwania umowy. Zazwyczaj miesięczna rata za wynajem długoterminowy wynosi około kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od konkretnej firmy zajmującej się wynajmem samochodów oraz marki samochodu, na jaki zdecyduje się klient. Miesięczna rata za model średniej klasy może wynosić blisko tysiąca złotych, natomiast za model renomowanej marki wykonany z materiałów wysokiej jakości czasami należy zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Koszty, które będą dotyczyły wynajmującego samochód już po zakończeniu umowy zależą w znacznym stopniu od poziomu eksploatacji pojazdu. W przypadku osób, które sporo jeżdżą auto może okazać się bardziej zużytym po okresie obowiązywania umowy, a co za tym idzie - zostanie to uwzględnione w kosztach utraty wartości, więc kwota do zapłaty będzie wyższa.
Kalkulator - porównaj koszty
Osoby, które chcą wyestymować w możliwie jak najdokładniejszym przybliżeniu koszty związane z leasingiem lub też wynajmem długoterminowym konkretnego modelu samochodu, mogą skorzystać ze specjalnego kalkulatora porównującego koszty leasingu oraz wynajmu. Co prawda, wynik może mieć charakter poglądowy oraz nie będzie zawierać kosztu usług dodatkowych, takich jakie występują na przykład w przypadku najmu, jednakże dają uśrednioną wysokość, którą można w pewnym stopniu się zasugerować. Podobny kalkulator można znaleźć w sieci lub też zapytać o niego przedstawicieli firm, które zajmują się udzielaniem leasingu lub też wynajmem długoterminowym samochodów.